Počet položiek: 0 ks
Celková cena: 0 EUR

Zrubové sauny

Zrubové sauny sú ručne vyrábané stavby z bezchybnej guľatiny. Kvalitné drevo si zachováva dobré izolačné vlastnosti a svoju prírodnú krivosť. Po obvode kmeňa zostávajú krásne, nenarušené letokruhy. Oproti trámu štvorcového prierezu si guľatina uchová vyššiu životnosť. Účinok saunovania sa v zrube nijak neodlišuje od interiérových sáun, priestor je ale omnoho viac prevoňaný fínskym smrekom, z ktorého je zrub tradične vyrobený. Pokiaľ sú priestory pre stavbu pripravené, celá konštrukcia zaberie väčšinou len dva dni.

V našej ponuke je tiež zrub Harvia Kelo z dreva Kelo, ktoré je skvostom medzi všetkými saunami - toto drevo je jedno z najkvalitnejších a najvzácnejších na svete. Existujú dva typy týchto drevín. Prvý, tradične nazývaný ako Kelo, pochádza z lesov na úrovni severného polárneho kruhu. Strom sa dožíva zhruba 100 až 300 rokov. Kvôli tvrdým klimatickým podmienkam rastie drevina veľmi pomaly - vďaka tomu je drevo hrubé a odolné. Keď strom zomrie, nerozpadne sa, ale zostane stáť v lese, zatiaľ čo všetky jeho vetvy a kôra opadajú. Po stovkách rokov zostane drevo dokonale suché, tvrdé, s ideálnymi vlastnosťami pre tradičnú fínsku saunu.

Druhým typom je tzv. sub-wood. Získava sa zo stromov, ktoré sa potopili na dne jazier a riek, kde zostali po dlhé roky. Výsledkom sú vlastnosti, ktoré sa hodia pre saunovanie. Dôležité je, že drevo už ďalej nepracuje a odoláva zmenám teploty a vlhkosti

Dostupné KELO dreviny rýchlo miznú. Za posledných 20 rokov bola vyťažený polovica nálezísk. Pretože nové kusy pribúdajú extrémne pomaly, KELO sauny zostávajú navždy výrazným unikátom. V Českej republike sú KELO zruby len štyri. Tieto zruby sú špecifické pre fínske Laponsko, kde ich už stovky rokov vyrábajú zruční remeselníci. Každý zrub má svoj unikátny charakter, ktorý sa s pribúdajúcimi rokmi len prehlbuje. Zrub je omnoho odolnejší ako akákoľvek tehlová stavba.

Filtrovanie:


Cena

Zoradenie produktu: