Stavba domácej sauny: Na čo sa vopred pripraviť?
Skôr než si kúpite domácu saunu a pustíte do domu robotníkov, mali by ste, ideálne vopred, vedieť, v akej miestnosti saunu postavíte, kam budete odvetrávať vzduch, alebo kadiaľ vedú už existujúce rozvody elektriny či vody. Uľahčite tak prácu sebe i realizačnej firme, navyše sa vyhnete tomu, že budete vymýšľať riešenie na poslednú chvíľu.
Prečítajte si, čo je pri stavbe sauny kľúčové.

1.
Umiestnenie sauny

Stavebná pripravenosť na montáž sauny začína tým, že vyberiete miestnosť, do ktorej saunu umiestnite. Väčšina domácností volí kúpeľňu, predsieň alebo napríklad technickej miestnosti. Sú ale i takí, ktorí si saunu inštalujú do obývacej izby.
Pri výbere miestnosti myslite na to, že vlhkosť stien a stropu nesmie presiahnuť 10 % a atmosférická vlhkosť v miestnosti nesmie prekročiť 55 %. To môže byť komplikácia napríklad pri menších kúpeľniach, ktoré nemajú okná a nedajú sa dobre vetrať.
Vo všeobecnosti odporúčame, aby miestnosť so saunou bolo možné príležitostne vetrať otvorením okna alebo aspoň mechanickým ventilátorom.
Pri výbere miestnosti berte do úvahy aj veľkosť sauny. Na každého človeka počítajte so 70 cm šírky, na výšku majú sauny najčastejšie 210 cm. Do takej pohodlne umiestnite dve poschodia lavíc – prvé vo výške 45 cm, druhé vo výške 90 cm. Nezabúdajte tiež, že dvere od sauny sa z bezpečnostných dôvodov vždy otvárajú von, tak nech sa nestane, že by sa otvárali do nábytku alebo do iných dverí.
2.
Steny a podlaha sauny
Steny miestnosti, ktoré poslúžia ako časť vonkajšieho plášťa sauny, musia byť rovné (odchýlka maximálne 2 mm na meter dĺžky) a pokiaľ je podkladom sadrokartón, mal by byť „zelený“ (GKBI, RBI), ktorý lepšie odoláva vlhkosti. Ideálne si tiež zistite, kadiaľ v stene vedú rozvody vody a elektriny a kde sú umiestnené hliníkové profily.
Dôležitá je tiež podlaha, ktorá musí odolávať vlhkosti. Nevhodná je preto drevená alebo laminátová podlaha, pri saunách s pecou na drevo môže byť problematická i dlažba, pretože škárovacie hmoty nebývajú odolné proti vysokým teplotám. To ale môžete vyriešiť tým, že pod pec dáte ochrannú podložku. Pokiaľ je podlaha klzká, bude lepšie, keď si na ňu zaobstaráte plastový alebo drevený rošt.
Ak máte v podlahe podlahové kúrenie alebo iné rozvody, opäť, ideálne vopred, vyznačte, kadiaľ vedú, aby následne pri stavaní zostávajúcich stien sauny nemohlo dôjsť k ich poškodeniu či prevŕtaniu.

3.
Prívod elektriny do sauny

Ak si chcete zaobstarať fínsku saunu s elektrickou pecou, bude práve pec najväčším spotrebičom. Menej výkonným peciam do menších sáun (cca do 8 m3) obvykle stačí napätie 230 V, výkonnejšia pec už si vyžaduje 400 V.
Okrem pece budete napájať taktiež osvetlenie sauny (alebo farebnú terapiu), nástenný panel na ovládanie teploty (pokiaľ ho chcete) a prípadne ventilátor. Týmto spotrebičom stačí klasický kábel s napätím 230 V. Rozmyslite si tiež vopred, či budete chcieť v saune zásuvku, aby ste potom mohli vnútri pohodlne vysávať a podobne.
Podrobnejšie požiadavky na elektroinštaláciu si prečítajte v manuáli na strane 4 >>
4.
Izolácia a odvetrávanie sauny
Keďže je v saunách veľké teplo a/alebo vysoká vlhkosť, sú starostlivo izolované. Za vonkajšie obvodové steny (alebo drevený obklad) sa najprv umiestňuje minerálna vata, ďalej LU fólia, následne drevená konštrukcia z konštrukčných hranolov nesúca parozábranu a nakoniec vnútorný obklad sauny – palubovky zo smrekového alebo napríklad osikového dreva.
Poctivá izolácia sauny zamedzuje tomu, aby teplo a vlhko unikalo von cez steny. Preto je nutné priestor kontrolovane odvetrávať, aby v saune dochádzalo k cirkulácii vzduchu. Za ideálne sa považuje, keď sa vzduch v kabíne za jednu hodinu vymení 6×.
Pomyselným minimom ventilácie sauny sú dva odvetrávacie otvory 10×10 cm veľké – jeden prívodný a jeden odťahový. Prívodný otvor by mal byť, ideálne, pri podlahe a čo najbližšie pri saunovej peci, ďalším variantom je urobiť ho pod dverami: jednoducho zdvihnite dvere o 10 cm a necháte pod nimi medzeru.

Naopak odťahový otvor by mal byť čo najďalej od saunovej pece, niekde vo výške hornej lavice (zmienených 90 cm), prípadne pri strope. Len počítajte s tým, že keď bude až pri strope, bude vám zo sauny odchádzať teplejší vzduch.
Vývod vzduchu môžete viesť do tej istej miestnosti, v ktorej máte saunu, prípadne do susednej miestnosti. Počítajte s tým, že v týchto miestnostiach bude počas saunovania väčšie teplo, približne okolo 30 °C. Naopak, nie je vhodné z interiérovej sauny odvádzať vzduch von z domu, pretože pri odťahovom otvore by potom v zime vzduch kondenzoval a vznikala tu vysoká vlhkosť.
Stavba vonkajšej sauny
Vonkajšie sauny sú drahšie a komplikovanejšie než interiérové, ale z pohľadu stavebnej pripravenosti nemusíte skoro nič riešiť. Stačí vybrať vhodný priestor na záhrade a podľa veľkosti sauny pripraviť betónový skelet, do ktorého vám potom montážna firma saunu „osadí“.
Do vonkajších sáun kvôli ich lepšej výhrevnosti vždy odporúčame pec na drevo, takže elektrinu musíte natiahnuť len kvôli osvetleniu. Pokiaľ by ste ale chceli zažiť pravú romantiku, ani to nie je nutné – saunu si môžete kľudne osvetliť len sviečkami, ako to nakoniec majú v obľube samotní Fíni.

Chcete vedieť viac?
Ďalšie zaujímavosti sa dozviete v poradni
