Počet položiek: 0 ks
Celková cena: 0 EUR
Covid-19? PREDAJ neprerušený! Predajňa pre maloobchod uzavretá, ďalšie informácie o službách a prípadných obmedzeniach predaja na pobočke nájdete TU.

Sauna a zdravie

O liečivých účinkoch sauny bolo na internete napísané tisíce článkov a čitateľ by mohol mať dojem, že neexistuje problém, s ktorým by mu sauna nepomohla. Náš článok prináša triezvejší pohľad vychádzajúci okrem iného z knihy Lawrense Wilsona Sauna Therapy for Detoxification and Healing. Tiež je potrebné si uvedomiť, že sauna slúži predovšetkým ako prevencia, pre oslabený organizmus často nie je vhodná.

Priaznivý vplyv fínskej sauny na zdravie

Pri pobyte vo fínskej saune sa zvyšuje srdcový tep o 30 - 70%, čo je výborné pre posilnenie srdca. Saunovanie možno teda využiť pre prevenciu pred ochorením obehovej sústavy.

Fínska sauna tiež podporuje tvorbu kolagénu, ktorý vypína pleť. Najväčší prínos má saunovanie na zlepšovanie imunity. Prieskumy ukázali, že pravidelní návštevníci sauny sú menej často chorí. Saunovanie je tiež účinnou prevenciou proti sezónnym chorobám, najmä ochorením dýchacej sústavy ako je chrípka a nádcha. Dôležité je ale slovo prevencia, chorý a oslabený človek by do sauny chodiť nemal, ako si môžete prečítať v našom článku tu.

Pri správnej životospráve saunovaní tiež do určitej miery napomáha chudnutiu. Neznamená to však, že samotná sauna odbúrava tuk a človek saunovaním chudne! Počas saunovania sa človek potí a potom sa vyplavujú všetky škodlivé látky, organizmus sa prečisťuje, a tým sa zlepšujú biochemické procesy, čo ovplyvňuje aj rýchlosť spaľovania tuku. Váhový úbytok bezprostredne po saunovaní je len dočasný, telo sa iba odvodná. Avšak aktuálne štúdie v prestížnom časopise Americkej medicínskej asociácie uvádza, že počas polhodinového pobytu v saune dochádza k spáleniu až 600 kalórií. V priemere človek počas návštevy vypotí 0,5 litra. Tekutiny je nutné počas saunovania dopĺňať.

Priaznivý vplyv infrasauny na zdravie

Veľkou výhodou infrasauny je, že nie je pre organizmus tak náročná ako fínska sauna. Jej blahodarných účinkov tak môžu využiť aj ľudia, ktorí majú problémy s vysokým tlakom. Dlhovlnné infračervené žiarenie preniká do telesných tkanív až do hĺbky 4 cm. Svaly sa tepelným zrením uvoľňujú a upokojujú. Intenzívnym potením sa z tela vyplavujú toxické látky, čo opäť ovplyvňuje proces spaľovania tukov v tele. Rovnako ako fínska sauna má infrasauna priaznivý vplyv na elasticitu kože.

Infrasauny prehrievajú telo a intenzívne zlepšujú prekrvenie organizmu. Saunovanie posilňuje imunitný systém, uvoľňuje dýchacie cesty, mierni akné, ekzém a bolesti v krku. 

Infrasauna tiež pomáha pri stuhnutosti kĺbov a výronu členku. Vďaka silnému prekrveniu pokožky urýchľuje hojenie poranení, popálenín a ekzémov. Prirodzené tiež pozitívne pôsobí na psychiku človeka a mierni únavu.

Priaznivý vplyv parnej sauny na zdravie

Pravidelné návštevy páry zvyšujú otužilosť organizmu a jeho odolnosť proti bežným infekciám horných dýchacích ciest. Para zlepšuje nervové aj hormonálne funkcie a umožňuje organizmu zbavovať sa vo zvýšenej miere odpadových medziproduktov látkovej premeny.

Vlhká para zlepšuje prekrvenie, čo má pozitívny vplyv na pokožku. Pomáha tak napríklad pri liečbe akné. Parná sauna je rovnako ozdravujúci ako príjemná. Je odporúčaná pri liečbe ochorení dýchacích ciest, astme, reumatizme, prechladnutí, preťaženiu svalov a porúch prekrvenia.