Najlepšie drevo do sauny? Voľte ideálne severské dreviny

 

 

 

 

Kvôli vysokej teplote a vlhkosti je dôležité, aby ste saunu obložili dostatočne odolným drevom. Z tohto pohľadu sú pre palubovky do sauny vhodné severské dreviny. Tie vďaka nedostatku svetla a tepla rastú pomalšie, majú letokruhy bližšie pri sebe a ich drevo sa tak nekrúti, je stálejšie a menej absorbuje vlhkosť.

 

Naopak, ako drevo na saunové lavice kľudne zvoľte africkú abachi, ktorá má nízku tepelnú vodivosť, a preto vás pri sedení nebude páliť na koži.

 

Obloženie sauny: smrek, osika, jelša či céder

 

Severský smrek

Najobľúbenejším materiálom pre palubovky do sauny je zvlášť vo Fínsku severský smrek. Je vhodný pre fínske sauny i infrasauny a odporúčame ho predovšetkým do rozmerovo menších sáun, ktoré vďaka svetlej farbe smreka opticky zväčšíte.

 

Smrek patrí medzi mäkšie, lacnejšie dreviny a je charakteristický sukovitou štruktúrou a zásmolkami, ktoré saune dodávajú typickú vôňu dreva. Počítajte ale s tým, že o smrekové drevo sa musíte dosť starať a pravidelne ho impregnovať parafínovým olejom. Okrem toho sa z neho (hlavne prvú sezónu) môže uvoľňovať živica.

 

Alternatívou ku klasickému smrekovému drevu je kefovaný smrek, v ktorom ešte viac vystúpi textúra dreva a sauna potom pôsobí rustikálnejšie.

kefovaný smrek

Osika

Ďalšou obľúbenou drevinou na palubovky do sauny je osika. Svetlou farbou pripomína smrek, ale je lesklejšia, ešte svetlejšia (až smotanová) a nemá suky a zásmolky, takže až tak nevonia.

 

Na druhej strane, je tvrdšia, dlhšie vydrží a nemusíte sa o ňu toľko starať. Osika sa hodí predovšetkým do moderných interiérov, kde chcete trošku potlačiť typický vzhľad a farbu dreva.

osika

Jelša

Množstvo zákazníkov obkladá saunu jelšou, ktorá má mierne načervenalú farbu a len veľmi jemnú kresbu. Ružovkasté a hladké palubovky s minimom viditeľných letokruhov a celkom bez sukov oceníte pre minimálne požiadavky na údržbu.

Jelša je navyše odolná drevina, ktorá dlho vydrží.

 

Jelšu môžete zvoliť tiež v kefovanej verzii, kedy už mierne vystupuje štruktúra dreva a je vidieť suky, takže drevina pôsobí prirodzenejšie.

jelša

Céder

Najnáročnejší zákazníci pre obklad sauny volia céder. Relatívne mäkká, ale vzácna drevina, ktorá nádherne vonia. Céder je mierne tmavšia drevina pre „odvážnych“, pretože každá palubovka má mierne odlišnú farbu.

 

Hodí sa preto predovšetkým do extravagantnejších a luxusných sáun. My ho odporúčame hlavne do infrasáun, pretože céder vonia i pri nízkych teplotách, pri ktorých napríklad smrek skoro neucítite.

 

Smrek, osiku i jelšu zoženiete taktiež v špeciálnej thermo úprave – drevo sa potom volá ThermoWood. Táto úprava bola vyvinutá v deväťdesiatych rokoch 20. storočia vo Fínskom výskumnom centre VTT. Jej podstatou je prudké zahriatie dreva horúcou parou, aby materiál získal lepšie vlastnosti.

céder

ThermoWood sa vďaka tepelnej úprave zaúdi, stmavne a uzavrie. Krásne potom vonia, nemusíte ho tak často impregnovať a zároveň

  • má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti,
  • je tvarovo stabilnejšie,
  • menej absorbuje vlhkosť,
  • menej sa kazí a netečie z neho živica,
  • a horšie vedie teplo, takže sa tak nerozpaľuje.

Predovšetkým do väčších sáun, kde nevadí tmavšia drevina, môžeme ThermoWood odporučiť. Skvelé je i pre fínske sauny v priestore za pecou a na strope, kde na rozdiel od svetlých drevín netrpí na to, že od pece časom zošedne (respektíve zošednutie nie je tak vidieť).

 

Chcete si saunu postaviť sami?

Všetko potrebné kúpite v našom e-shope

Drevo na saunové lavice: abachi, jelša, osika či borovica

 

Najzaujímavejšou drevinou na lavice do sauny je z nášho pohľadu africká vŕba abachi. Mäkká, riedka a veľmi ľahká drevina bez letokruhov s krásnou vlasovou kresbou vás najviac poteší tým, že má nízku tepelnú vodivosť. I v rozpálenej fínskej saune tak zostáva príjemne „chladná“, respektíve o pár stupňov chladnejšia než ostatné dreviny. Vďaka svojej mäkkosti a extra zaobleniu hrán je navyše príjemná na sedenie. Na druhej strane vyžaduje viac starostlivosti.

 

abachi - africká vŕba

Z ďalších materiálov je pre lavice vhodná svetlá osika alebo červenkastá jelša. Obe dreviny sú hladké, bez sukov a príjemne sa na nich sedí. Osiku a borovicu navyše zoženiete v thermo variante, kedy je drevina ešte odolnejšia.

 

Najväčším fajnšmekrom potom odporúčame ohýbanú dyhu z exotického dreva Fuma. Vlastnosťami sa podobá africkej abachi, len je sfarbená do ružova a jednotlivé pláty sa ohýbajú do ergonomických tvarov tak, aby posedenie na lavici bolo čo najpríjemnejšie.

Chcete vedieť viac?

Ďalšie zaujímavosti sa dozviete v poradni

Zavřít
Loading...