Ako vyberať drevo        na saunu?

Extrémne rozdiely teplôt, vlhkosť, pot –  takáto kombinácia vyžaduje veľmi odolný materiál. Severské dreviny sú ideálne -  letokruhy sú vďaka nepriaznivým severským podmienkam bližšie pri sebe, drevo sa menej krúti, je stálejšie a menej absorbuje vlhkosť. Smrek či tvrdšia osika sú svetlé dreviny    a presvetlia vám saunu.

 

Pre ďalšie zvýšenie trvanlivosti dreva je vhodná jeho tepelná úprava - Thermowood je teplom a vodnou parou úplne ekologicky zmenené, "zaúdené" drevo, ktoré je veľmi odolné voči vlhkosti a nežiaducim zmenám. 

 

Veľmi obľúbená na lavice je i Abachi - africká vŕba - táto ľahká drevina je mäkšia, ale chladnejšia - vedie menej tepla.

 

 

 

Dodáváme drevo od spoločností

Severský smrek

Severský smrek – v našom prípade fínsky smrek – je najpoužívanejší materiál na obkladanie stien sauny, ktorý je vhodný ako do fínskej sauny, tak i infrasauny. Je veľmi obľúbený pre svoju nízku cenu a dobré vlastnosti. Smrekové drevo vylučuje malé množstvo živice a vďaka tomu svetlá farba dreva zostáva stála veľa rokov. Severský smrek je charakteristický sukatou štruktúrou a zásmolkami, ktoré saune dodávajú typickú vôňu dreva.

Severský smrek kefovaný

Severský smrek je najpoužívanejší materiál na palubovky do sauny, je obľúbený pre svoju cenu i dobré vlastnosti. Kefovaný smrek je vzhľadovo zaujímavejší než štandardný severský smrek – vykefovaním mäkších častí vystúpi textúra dreva. Ľahko tak docielite rustikálny vzhľad sauny.

Thermo smrek kefovaný

Tepelnou úpravou sa vôňa smreku ešte viac zvýrazní a drevo je odolnejšie – vznikne tzv. Thermowood. I tepelne upravený smrek sa dá kefovať – vykefovaním mäkších častí vystúpi textúra dreva. Tým docielite rustikálny vzhľad sauny. 
Tepelná úprava zlepšuje nielen trvanlivosť, ale aj ďalšie fyzikálne a mechanické vlastnosti. Proces naviac o 3-6 odtiene stmavuje drevo, čo uľahčuje jeho údržbu. Termoúprava dreva prebieha len za pomoci tepla a vodnej pary a celý výrobný proces je úplne ekologický.

Osika

Osika je tradičný saunový materiál, ktorý má skvelé vlastnosti pre použitie v saune. Farba osiky prináša do sauny svieži nádych. Osika je drevo svetlej farby s výrazným leskom, ktoré sa vyznačuje čistými svetlými líniami bez sukov a zásmolkov, čo zaručuje luxusný vzhľad sauny. Osika podlieha menšej oxidácii a žltnutiu než fínsky smrek. Vaša sauna tak bude krásna po veľmi dlhú dobu.

Thermo osika

Tepelnou úpravou osika výrazne stmavne a hlavne sa docieli vylepšenie vlastností dreva - vznikne tzv. Thermowood. Termoúprava dreva prebieha len za pomoci tepla a vodnej pary a celý výrobný proces je naprosto ekologický.

Jelša

Drevo jelše čiernej je charakteristické svojou červenkastou farbou a trvanlivosťou. Drevo má veľmi jemnú, takmer neznateľnú kresbu. Palubovky majú krásny odtieň do ružova, ktorý sa časom zvýrazní. Drevo je úplne bez sukov, s minimom viditeľných letokruhov. Je ideálne na údržbu svojou hladkosťou a bezsukovitosťou.

Céder

Saunová palubovka z cédru je prvotriedne drevo (kvalita „A"). Ide o krehkejšie drevo, ktoré je farebne veľmi rôznorodé, a preto sa hodí do moderných extravagantnejších sáun. Je obľúbené pre svoj prírodný vzhľad, nízku hmotnosť, vôňu, dlhú životnosť a nízke nároky na údržbu.

Tmavá thermo jelša kefovaná

Drevo jelše čiernej je charakteristické svojou červenkastou farbou. Tepelnou úpravou sa farebná sýtosť jelše ešte viac zvýrazní, drevo je potom navyše omnoho odolnejšie, vznikne tzv. Thermowood.
Tepelná úprava zlepšuje nielen trvanlivosť, ale i ďalšie fyzikálne a mechanické vlastnosti. Proces navyše o 3-6 odtiene drevo stmavuje, čo uľahčuje jeho údržbu. Termoúprava dreva prebieha len za pomoci tepla a vodnej pary. Celý výrobný proces je úplne ekologický.

Jelša sukatá kefovaná

Jelša je typická svojou trvanlivosťou. V mokrom prostredí naviac tvrdne, takže skvele vzdoruje vlhkosti a drží tvar.  Drevo má jemnú kresbu. Palubovky majú krásny odtieň červenej, ktorý sa časom zvýrazní. Drevo je celkom bez sukov s minimom viditeľných letokruhov. Veľmi dobre sa udržiava. Pri kefovanej jelši je drobná kresba krásne zvýraznená – vďaka tomu je vzhľadovo zaujímavejšia než neupravená jelša. Vykefovaním mäkších častí vystúpi textúra dreva. Ľahko tak docielite rustikálny vzhľad.

Abachi
 

Jedna z najzaujímavejších drevín a výnimka medzi severskými materiálmi v našej ponuke je abachi – africká vŕba. Je to mäkšie, riedke, veľmi ľahké drevo, vlastnosťami sa podobajúce balze používanej v leteckom modelárstve. Abachi sa vyznačuje nízkou tepelnou vodivosťou, takže je príjemné na sedenie a saunujúcich nepáli ani pri kontakte s holou pokožkou. Rovnako ako všetky africké dreviny, abachi nemá letokruhy, ale vyznačuje sa krásnou vlasovou kresbou.

Jelša
 

Jedným z najvhodnejších driev pre lavice je severská jelša. Jej drevo je charakteristické svojou jemnou kresbou, červenkastou farbou, ktorá se postupom času zvýrazňuje, a predovšetkým svojou trvanlivosťou. V mokrom prostredí naviac tvrdne, takže skvele vzdoruje vlhkosti a drží tvar. Drevo je navyše úplne bez sukov s minimom viditeľných letokruhov. Jelša sa veľmi dobre udržiava.

Thermo osika
 

Dosky na lavice z thermo osiky sú úplne bez sukov a sú odolným materiálom. Drevo je dokonale vybrúsené bez akýchkoľvek nečistôt. Dosky dodávame s čisto zaoblenými hranami. 
Najviac zaťažené sú v saune drevené lavice – tie sú v neustálom kontakte s nepriaznivými vplyvmi, ako sú baktérie a pot. Preto je vhodné zvoliť vždy ten najkvalitnejší materiál, akým je osikové drevo.

Osika
 

Osika je drevo svetlej farby s výrazným leskom, s čistými líniami, bez sukov a zásmolkov. Osika je taktiež veľmi odolná voči oxidácii a žltnutiu. Dosky na lavice z osiky sú na pohľad krásne čisté, vhodné zvlášť do luxusnejších sáun.
Dosky dodávame dokonale vybrúsené bez akýchkoľvek nečistôt s čisto zaoblenými hranami.

Thermo borovica Radiata
 

Drevo na lavice z borovice je charakteristické miernym červeným nádychom a výraznou drevitou vôňou, ktorá časom slabne. Behom ďalších rokov naviac drevo ešte stmavne a dotvorí krásny kontrast s interiérom. Tu naviac v tepelnej úprave. Termowood je tepelne upravené drevo, ktoré  si zachováva svoj tvar i po rokoch (životnosť až 30 rokov).

Ohýbaná dyha
 

Ferrari medzi saunovými sedadlami - luxusný dizajn do výnimočnej sauny. Jednotlivé pláty exotického dreva Fuma (vlastnosťami podobného abachi, ale so zafarbením do ružova) sa pod tlakom formujú do ergonomického tvaru. Jednotlivé diely dávajú saune pravidelný, ukľudňujúci rytmus. 

Sklenené
 

Celosklenené dvere do sauny zväčšujú priestor a umožňujú vpustiť viac svetla do vašej sauny. Vďaka nim máte i lepší dohľad nad deťmi. Sú tiež dobrou a trvanlivou alternatívou pre dvere medzi šatňou a kúpeľňou. Dvere v našej ponuke sú prakticky bez nutnosti údržby a vydržia krásne veľa rokov.

Drevené
 

Pre všetkých, ktorí milujú tradičné fínske sauny a radi by mali celodrevenú saunu, sú určené drevené dvere. Základné dvere sú borovicové, ľavé či pravé. Nebojte sa, žeby ste zo sauny nevideli von - dvere majú úzku priehľadnú sklenenú časť z bezpečnostného 8mm kaleného skla.

Celkové presklenie, atypické
 

Celopresklenie, či už prednej steny, alebo i bočnej urobí z každej sauny moderný šperk vašej domácnosti. Pozýva k návšteve sauny a zároveň zo sauny vidíte celú odpočiváreň. Pozor však na väčšie úniky tepla. Tu pomôže naddimenzované vykurovacie teleso.

Stačí len zadať dopyt a my vás kontaktujeme

Sauna na mieru môže byť vaša

Chcem saunu od vás

Chcete si saunu postaviť sami?

Všetko potrebné kúpite v našom e-shope

Zavřít
Loading...