Počet položiek: 0 ks
Celková cena: 0 EUR

Fínska sauna alebo infrasauna

O liečebných a relaxačných účinkoch saunovania niet pochýb. Veď teplovzdušné kúpele poznal s najvyššou pravdepodobnosťou už pračlovek v mladšej dobe kamennej. Známe sú aj rímske kúpele v meste Pompeje. V Grécku sa dokonca našli viaceré vykopávky kamenných vaní. O zaujímavú históriu parnej sauny, ktorá je staršia ako 5000 rokov, si môžete prečítať v článku o parných kúpeľoch. S výberom sáun sa ale naši predkovia trápiť nemuseli, k dispozícií mali len jeden variant. Keďže je na dnešnom trhu situácia mierne komplikovanejšia, pripravili sme pre vás jednoduchý prehľad porovnávajúci tradičnú fínsku saunu a novšiu infrasaunu.

Aké sú hlavné rozdiely medzi fínskou saunou a infrasaunou?

Základný rozdiel medzi fínskou saunou a infrasaunou spočíva v princípe výhrevu kabíny. Vo fínskej saune sú zdrojom tepla kachle, či už elektrické alebo na drevo. V infrasaune teplo vytvárajú infražiariče hrejúce v presnej vlnovej dĺžke, čo prispieva k dobrému vstrebávaniu tepla pokožkou.

Ďalším rozdielom medzi oboma typmi sáun je spôsob ohrievania vášho tela. V prípade fínskej sauny sa teplo z kachlí šíri vzduchom, ktorý následne ohrieva vašu pokožku. V infrasaune je princíp rozdielny. Infračervené žiarenie zahrieva pokožku priamo, bez zahrievania vzduchu, ktorý je medzi nimi. Finálny výsledok je ale podobný - oba typy rozprúdia krv v žilách a telo zbavia škodlivín.

Fínska sauna

Kabína je vyrobená z odolného dreva s elektrickými kachľami, prípadne kachľami na drevo. Vo fínskej saune sú tiež kamene, ktoré sa polievajú vodou pre zvýšenie vlhkosti v saune. Medzi obľúbené doplnky patria rohože, ochladzovacia kaďa, teplomer s vlhkomerom a saunové svetlá.

Saunovanie vo fínskej saune je intenzívnejšie a pre telo náročnejšie - teplota vo fínskej saune dosahuje od 60 do 110 °C. Aj preto je vhodné byť v saune kratšiu dobu, a potom sa rýchlo schladiť v studenej vode. Fínska sauna však prináša viacero zdravotných výhod než infrakabína. Vaše telo sa vo vysokej teplote najskôr začne potiť, potom intenzívne potiť, a keďže ani intenzívne potenie telo dostatočne neochladí, zvýši sa vaša telesná teplota o jeden stupeň, cca. na 38 °C, čo dá mozgu signál, aby začal uvoľňovať špecifické hormóny, ktoré sa normálne aktivujú len vtedy, keď ste chorý.

Vo vašom tele tak začínajú prebiehať ozdravovacie procesy. Ďalej je potvrdené, že saunovanie prospieva zdraviu vášho srdca. Na druhú stranu fínska sauna nie je určená pre ľudí s vážnejším ochorením srdca či osoby nakazené virózou, viac v článku Sauna a prechladnutie. Ďalšou výhodou fínskej sauny je iná atmosféra. Praskajúci oheň a svetlo plameňov na stene sauny dokáže ľudskú myseľ naladiť príjemnejšie než neviditeľný svit infražiaričov. O benefitoch saunovania sa viac dozviete v článku Účinky saunovania.

 

Infrasauna

Pre tvorbu tepla a regeneráciu organizmu sa využívajú účinky infračerveného žiarenia (to nemá nič spoločné s UV žiarením, ktoré spôsobuje napr. spálenie kože pri opaľovaní). Vďaka tomu, že okolitý vzduch nie je takmer vôbec zahrievaný, je pobyt v infrasaune znesiteľný aj pre osoby, ktorým sa v klasických saunách zle dýcha, prípadne majú rôzne kardiovaskulárne problémy. Preto je infrasauna obľúbená pre rôzne liečebné kúry. Teplota v infrakabíne nepresiahne 50 °C, takže vaše telo sa nezahreje na 38 °C a nezačnú v ňom prebiehať ozdravovacie procesy a tvorba špecifických hormónov, má však iné výhody.  

Infračervené žiarenie preniká do hĺbky epidermu - pokožky, maximálne niekoľko cm. Vďaka špecifickým vlastnostiam žiarenia je ľudská pokožka schopná absorbovať až 93 % infračerveného žiarenia, ktoré sa k nej dostane. Pokožka potom teplo rozvádza do vnútorných častí tela a pomáha tak prehrievať a uvoľňovať svaly. Ostatná energia, odrazená od pokožky, zahrieva vzduch - ten má v saune relatívne nízku teplotu okolo 30 až 50 °C. Vďaka tomu je možné byť v saune zhruba 30 až 45 minút bez prestávky. Viac o účinkoch infražiarenia v samostatnom článku Infračervené žiarenie z pohľadu lekára.

Pokiaľ chcete len prehriať svaly, je možné kabínu používať aj s otvorenými dverami. Výrazne tak znížite tvorbu potu. To je vhodné napríklad pred svalovým strečingom, posilňovaním, behaním, atď.

Doba nutná k ohrevu sauny

Infrasauna je pripravená behom 5 až 10 minút. Vyhriatie fínskej sauny trvá (podľa výkonu kachlí, vonkajšej/vnútornej saune a kvalite výroby a izolácie) 30 až 90 minút. Elektrické ohrievače je však možné zapnúť aj na diaľku prostredníctvom SMS.