Počet položiek: 0 ks
Celková cena: 0 EUR

 

  1. Všeobecne o saunovaní
  2. Stavba sauny a drevo
  3. O saunových peciach
  4. O pare a parných generátoroch
  5. O infrasaune

 

FAQ o saunových peciach

Prečo by som si mal vybrať pec Harvia?

Harvia je už vyše 60 rokov stabilnou rodinnou firmou, ktorá si aj napriek postupnému rastu zachováva príjemné neglobalizované firemné prostredie. Firma je fínskym lídrom vo výrobe sáun, a svetovou jednotkou vo výrobe saunových pecí.  Harvia exportuje svoje výrobky do viac ako 50 krajín sveta. 

Pri vývoji a výrobe je kladený dôraz na konzervatívny design, jednoduchosť a trvanlivosť, nie na experimenty s vysokou poruchovosťou. Všetky produkty sú pravidelne testované vo vlastnom vývojovom a testovacom centre, spĺňajú certifikáty CE a sú zdraviu neškodlivé. Celý vývoj aj výroba prebiehajú vo Fínsku, na moderných linkách za dodržovania prísnych kvalitatívnych a ekologických noriem. Pece od Harvie používajú svetové hotely, wellness, štátne inštitúcie, ale aj množstvo domácností, od veľkých vidieckych domov po malé panelové byty.

Horavia s.r.o. – Fínska sauna je výhradným autorizovaným predajcom Harvia v SR a ČR a zároveň aj najväčším servisným strediskom, náš personál je vám kedykoľvek v pracovných dňoch k dispozícii pre zabezpečenie servisu. Skladom máme väčšinu náhradných dielov a ohrievacích špirál do saunových pecí.

 

Ako vybrať správnu saunovú pec?

Vo všeobecnosti platí, že sa pec vyberá podľa správneho pomeru výkonu pece k veľkosti sauny. Pri menších saunách sa môžete pre výpočet potrebného výkonu orientovať podľa jednoduchého pomeru 1m3 = 1 kW. Je ale potrebné zohľadniť typ a silu izolácie, umiestnenie sauny, prívod a odvod vzduchu, veľkost presklených plôch, výšku sauny, atď atď..

Ďalej máte na výber medzi pecou elektrickou a pecou na drevo:

Elektrické pece je možné umiestniť ako do sáun interiérových, tak aj do exteriérových. Ich výhodou je jednoduchá obslužnosť. Stačí, keď si nastavíte požadovanú teplotu a dobu, počas ktorej sa má sauna vyhrievať a o nič iné sa už nemusíte starať. V saune je udržovaná stále rovnaká - vami zvolená teplota.

Saunové pece na drevo sú určené skôr do exteriérových sáun, ale dajú sa umiestniť aj do sáun interiérových. Prevádzka je lacnejšia ako pri elektrických peciach, veľkou výhodou je, že nemusíte riešiť prívod elektrického prúdu. Navyše u exteriérových sáun býva často zložité rýchlo ich zohriať pri teplotách pod 0 °C  elektrickými pecami na požadovanú teplotu – celá konštrukcia sauny je vychladnutá a trvá až 3 hodiny, kým saunu úplne vyhrejete. S pecou na drevo zvládnete v týchto podmienkach rovnakú saunu vyhriať cca dvakrát rýchlejšie a na vyššiu teplotu. Ďalšie informácie nájdete v samostatnom článku Elektrická pec alebo pec na drevo?.

 

Potrebujem zapojiť pec na tri fázy?

Elektrické pece Harvia sú zvyčajne 3-fázové, ale neplatí to o všetkých. Ohrievače do výkonu 3,6kW, ako 

napríklad Harvia Delta, sa môžu zapojiť na 230V a 1 fázu, alebo na 400V a 2 fázy. Taktiež iné kachle sa dajú zapojit aj jednofázovo, dokonca až do 8 kW, pravdaže potreba silného elektrického príkonu sa tu nedá oklamať, takže zase potrebujete výrazne silnejší istič a kabeláž. Radšej si pred nákupom z našich stránok stiahnite a preštudujte manuál na zapojenie pece, alebo si nechajte poradiť na našich predajniach. Vo všeobecnosti však platí, že pece na 3 fázy vám saunu vyhrejú rýchlejšie a na vyššiu teplotu.

 

Načo je externá regulácia? Potrebujem ju?

S  ohrievačom s reguláciou na plášti nedosiahnete v saune takú teplotu, ako s ohrievačom s externou reguláciou, 

ktorý dokáže saunu vyhriať až o 20°C viac. Externá riadiaca jednotka má tiež ďalšie výhody - dá sa na nej nastaviť časovač pre začiatok a koniec vyhrievania a na displeji si zvolíte presnú teplotu, ktorú chcete v saune mať. Napojuje sa na ňu tiež vetranie a osvetlenie v saune a  vy tak môžete celú saunu ovládať pohodlne z jedného ovládača. 

K jednotkám Griffin a Xenio sa dá pripojiť aj GSM modul, ktorým ovládate saunu na diaľku cez svoj telefón sms správami - môžete tak prísť domov do už vyhriatej sauny. A napríklad jednotka Harvia C150VKK má týždenný časovač, kde si nastavíte presnú prevádzku sauny v týždennom cykle

 

Môžem ako saunové kamene použiť akýkoľvek kameň?

Lávové štiepané kamene Harvia sú ideálne zvoleným materiálom pre pec na elektrinu aj na drevo. Môžu totiž ukladať veľké množstvo tepla  a voda sa vyparuje efektívne zo širokého povrchu lomov. Uhlové štepy kameňov tiež umožňujú voľné umiestnenie okolo špirál, ktoré je najdôležitejším požiadavkom pri elektrických ohrievačoch, aby bolo možné teplo plynule prevádzať z ohrievacích telies do priestoru sauny. Keramické kamene, okrúhle riečne alebo naopak príliš mäkké kamene neprinášajú požadované výsledky a môžu spôsobiť problémy v peci či dokonca zranenie saunujúceho, a preto je prísne zakázané ich používať.

 

Ako často sa musia meniť saunové kamene?

Saunové kamene meniť nemusíte do tej doby, kým sú v dobrom stave. Je ale dobré ich aspoň raz za rok v ohrievači preskladať. Postupne sa vám podľa frekvencie vášho saunovania začnú rozpadávať na menšie kúsky a prepadávať cez pec, je preto vhodné časom tieto malé úlomky odstrániť a saunové kamene doplniť.

 

Môžem používať pec aj bez saunových kameňov?

Používanie ohrievaču bez saunových kameňov nie je doporučené výrobcom – môže dôjsť k prehriatiu ohrievacích špirál a ich následnému poškodeniu. Zákazník tým navyše stráca záruku, pretože ohrievač používal v rozpore s návodom na použitie. Saunové kamene správne umiestnené medzi špirálami majú svoj akumulačný význam (vďaka tomu sa špirály menej namáhajú), a naviac špirály chránia pred vzájomným dotykom (a spečením sa) či pred vodou, ktorá by sa nemala odparovať priamo na špirálach (skracuje sa tým ich životnosť).

 

Môžem polievať saunové kamene? Nezasiahne ma pec prúdom?

Pece Harvia sú pre tieto účely zhotovené. Nemusíte sa teda báť, že vás pri poliatí pece vodou zasiahne el. prúd. Pre častejšie polievanie ohrievača vodou, tzv. biosaunu sú vhodnejšie pece s väčším množstvom kameňov, keďže vám umožnia polievať väčšiu rozžeravenú masu.

 

Pri prvom zakúrení cítim v saune zápach, ako to?

Nemusíte sa ničoho obávať. Vypaľujú sa nové ohrievacie špirály, ktoré sú z výroby vybavené ochrannou vrstvou. To trvá cca 20 minút, a aj z tohto dôvodu doporučujeme saunu na začiatku 2-3x spustiť naprázdno na nižšiu teplotu (50 - 70 °C), aby si konštrukcia a ohrievacie špirály zvykli na teplotné rázy.

 

Saunová pec mi po rokoch prestala fungovať, čo s tým?

Pokiaľ Vám pec prestala po rokoch fungovať, ako prvé by ste mali skontrolovať ohrievacie špirály, čo je najčastejšia príčina závady na ohrievači. Pokiaľ zistíte závadu na špirálach, môžete si u nás nové dokúpiť a vymeniť ich. V prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo problémov s výmenou špirál kontaktujte našu spoločnosť, alebo vášho predajcu pece. V každom prípade je dobré dohodnúť sa s miestnym elektrikárom, ktorý vám pec premeria a určí pravdepodobnú príčinu poruchy. 

 

Prečo si kúpiť izolovaný komín k peci na drevo?

Náš komínový set WHP1500 je vyrobený z vysoko kvalitnej nerezy, ktorá odoláva extrémným teplotám. Tento set je navyše kompletne vybavený – obsahuje ako jednotlivé časti komínu, tak aj ďalšie izolačné lemy, prestupy a upevňovacie sponky, a pod.  Nezabudnite ani na to, že v prípade akejkoľvek nehody či požiaru bude vhodné pri prípadnom jednaní s poisťovňou dokázať, že vo vašej saune boli použité výrobky s CE certifikátmi.

 

Sú lepšie pece s veľkým množstvom kameňov ?

Pece s väčším množstvom kameňov sú vhodnejšie, pokiaľ budete chcieť používať aj iné druhy saunovania, ako je napríklad suchá sauna. Ak budete chcieť dosiahnuť veľkú vlhkosť v saune polievaním kameňov, tzv. Biosaunu, je vhodnejšie, aby mal ohrievač objemnejší kôš pre väčšie množstvo kameňov, napríklad Haria Kivi alebo Harvia Glow. Vy potom môžete polievať rozsiahlejšiu plochu a navyše oveľa častejšie. Kedy môžete kamene opäť poliať najlepšie spoznáte, keď rukou na kamene nalejete malé množstvo vody – pokiaľ ihneď zasyčala a odparila sa, môžete kamene znovu poliať. Nikdy by ste ale nemali pec prelievať veľkým množstvom vody – akonáhle voda pretečie cez kamene na špirály, dochádza u špirál k veľkým teplotným šokom, čo negatívne ovplyvňuje ich životnosť.