Počet položiek: 0 ks
Celková cena: 0 EUR

Elektrické kachle alebo kachle na drevo?

Elektrické kachle alebo kachle na drevo?

Vyberáte si saunové kachle a rozhodujete sa medzi elektrickými kachľami a kachľami na drevo? Poďme sa spoločne pozrieť, ktoré vám budú vyhovovať viac.

Elektrické kachle je možné umiestniť do exteriéru aj interiéru. Výhodou je jednoduchá obsluha. Stačí len nastaviť požadovanú teplotu a dobu, počas ktorej sa má sauna vyhrievať, a o nič iné sa nemusíte starať. Kachle teplotu regulujú automaticky. Nerušenej relaxácii tak nebráni vôbec nič. Po skončení saunovania stačí kachle jednoducho vypnúť a odísť. Hlavne v mestách sú elektrické kachle najobľúbenejším variantom.

Je vhodné sa zamyslieť nad tým, do akej sauny sú kachle určené a podľa ich veľkosti je možné stanoviť požadovaný príkon. Jednoduchým výpočtom - šírka x hĺbka x výška sauny vypočítate objem plánovanej sauny. V prípade menších sáun sa môžete pri výpočte potrebného výkonu orientovať podľa jednoduchej úmery 1m3 = 1 kW. Z dôvodu väčšieho úniku tepla cez sklo je nutné k vypočítanému objemu pričítať ešte cca 1,2 m3 kvôli skleneným dverám a rovnakú hodnotu aj za každý  m2 sklenenej steny - napr. čelného presklenia sauny.

Výslednú hodnotu použijeme pre stanovenie príkonu kachlí. Na našom webe v sekcii „Elektrické kachle” sú uvedené hodnoty v určitom rozmedzí objemu sauny. Napr. pre objem 5-8 m3 je možné použiť kachle s príkonom 6 kW. Ideálne je zvoliť príkon v strednej hodnote odporúčaného objemu, aby sa zamedzilo poddimenzovaniu či predimenzovaniu príkonu kachlí.

Tak dosiahnete to, že kachle budú pracovať s určitou príkonovou rezervou, nebudú sa dlho vykurovať a ich prevádzka bude optimálna aj pre ich životnosť.

 

Z týchto hodnôt potom vychádza tiež nadimenzovanie potrebnej elektrickej inštalácie a rezervovanej veľkosti ističu (vyčítate ju podľa priloženého manuálu v každej karte kachlí).

Nemenej dôležitý je tiež spôsob ovládania - regulácia kachlí, ktorá musí byť v súlade s hodnotou príkonu - viď. popis jednotlivých regulácií.

Vo všeobecnosti je možné odporučiť, aby ovládanie na plášti kachlí bolo vyberané predovšetkým do výkonu 6 kW. Nad túto hranicu vám radi odporučíme externú reguláciu pomocou moderných ovládacích panelov. Estetické hľadisko už necháme na vašom uvážení. V našej ponuke nájdete kachle tradičné, v čiernom matnom prevedení, či z luxusného nerezu, ale aj kachle extravagantné do moderného interiéru, napr.  Harvia Globe či Modulo

Štandardná doba vyhriatia sauny elektrickými kachľami je 50 až 70 minút. Pokiaľ sú kachle vybavené GSM modulom, je možné ich jednoducho zapnúť na diaľku pomocou SMS. S relaxáciou tak môžete začať ihneď po príjazde domov. Pokiaľ zmeníte plány, môžete opäť poslať SMS správu a kachle vypnúť.

Saunové kachle na drevo sú vhodné skôr do vonkajších sáun. Je možné ich ale pripojiť aj v interiéri na niektoré typy už postavených komínov. Možno tiež oceníte, že pri používaní kachlí na drevo vo vonkajších saunách nemusíte riešiť prívod elektrického prúdu. Kachle na drevo sa tiež vyznačujú dlhou životnosťou. Pri správnom zaobchádzaní vám môžu slúžiť desiatky rokov.

Pre výpočet správneho výkonu kachlí použite rovnaký postup ako v prípade elektrických kachlí.

Pre dokonalý pôžitok zo saunovania je treba zvoliť správny druh dreva. Vo Fínsku sa najčastejšie používa osika a breza, pretože obsahujú málo živice, dobre horia a vytvárajú príjemnú relaxačnú atmosféru. V Čechách a na Slovensku môže byť vhodnou alternatívou jelša či borovica, ktoré majú podobné ohrevné vlastnosti. Drevo musí byť dostatočne vyschnuté a v ideálnom prípade naštiepané.

Doba vyhriatia sauny záleží ako na zvolenom druhu dreva, tak na skúsenostiach človeka, ktorý kachle obsluhuje. Orientačná doba vyhriatia je medzi 30 až 90 minútami. Behom saunovania musíte, samozrejme, prikladať drevo, aby sa udržala dostatočne vysoká teplota. Po skončení saunovania a vychladnutia kachlí je nutné ich vyčistiť, a tak ich zároveň pripraviť na ďalšie saunovanie.

Kachle na drevo sú síce náročnejšie na obsluhu, ale odmenou je vôňa dreva a pôžitok z pravého fínskeho saunovania.

Teraz už záleží len na vás, či dáte prednosť pohodlným elektrickým kachliam alebo skutočne autentickému zážitku fínskej sauny.