Počet položiek: 0 ks
Celková cena: 0 EUR
Covid-19? PREDAJ neprerušený! Predajňa pre maloobchod uzavretá, ďalšie informácie o službách a prípadných obmedzeniach predaja na pobočke nájdete TU.

Druhy sáun

Finskasauna.sk  ›  Poradňa  ›  Aktuality  ›  Druhy sáun

Čo je to sauna? A saunovanie?

Sauna je tradične malá, dobre izolovaná miestnosť, ktorej steny sú obkladané drevenými palubovkami. Najdôležitejšou časťou moderných sáun sú väčšinou kachle, ktoré vyhrievajú daný priestor. Vnútri sauny sú tiež lavice, určené na sedenie či ležanie. 

Proces saunovania spočíva v ohrievaniu a v následnom ochladzovaniu organizmu. Vhodná dĺžka pobytu v saune je veľmi subjektívna - skrátka kým je to človeku príjemné. Orientačne sa však uvádza pätnásť minút. Pre ochladenie je možné sa ponoriť do chladnej vody, osprchovať sa studenou vodou, prípadne v zimnom období použiť sneh. Aj tu by si mal každý vybrať sám podľa chuti. Viac si o zásadách saunovania môžete prečítať tu.

Saunovanie pôsobí blahodarné na psychiku človeka i na jeho fyzické zdravie. Vďaka pôsobeniu vysokých teplôt sa uvoľňujú svaly, zlepšuje sa cirkulácia krvi, čo priaznivo pôsobí na obehový systém. V saune sa zmierňuje únava a dostavuje sa pocit uvoľnenia. Vďaka intenzívnemu poteniu sa z organizmu zrýchlene vyplavujú škodliviny, čo podporuje regeneráciu tela. Ak vás zaujímajú ďalšie účinky, prečítate si o 8 prekvapivých benefitoch fínskej sauny, prípadne 6 najlepších účinkoch infrasauny.

Prvé písomné zmienky o saune pochádzajú už z jedenásteho storočia, pravdepodobne je ale oveľa staršia. O zaujímavé histórii parnej sauny, ktorá je staršia ako 5000 rokov, si môžete prečítať tu. Počas tisícročí vzniklo niekoľko druhov sáun. Najmodernejším typom sú infrasauny.

Druhy sáun

Suchá sauna

Ide o typicky riešenou saunu. V saune sú drevené obklady a lavice. Na jej vykurovanie sa používajú ako kachle na drevo, tak i elektrické. Sauna sa vykuruje na teplotu 90 ° C a relatívna vlhkosť vzduchu sa pohybuje medzi 10 - 15%.

Fínska sauna

Fínska sauna je opäť vybavená drevenými obkladmi a drevenými lavicami. Na vykurovanie sa používajú kachle, ktoré možno polievať vodou. Kachle sú na tento účel vybavené lávovými kameňmi. Sauna je vyhrievaná na teplotu 70 ° C a vlhkosť vzduchu je závislá na tom, ako intenzívne sa kamene polievajú.

Bio sauna

Je tiež obkladaná drevom. Vykuruje sa pecou s výparníkom, ktorá vie udržiavať stálu teplotu okolo 60 ° C a riadiť vlhkosť v saune, ktorá sa pohybuje medzi 30 - 60%. Bio sauna je špecifická tým, že sa vlhkosť vzduchu udržuje na rovnakej hodnote.

Parná sauna

Parná sauna je tiež výborne izolovaná, ale obklady stien sú dlaždičkové či mozaikové. Rovnakým spôsobom sú riešené aj lavice. Nie je tu tak vysoká teplota, pohybuje sa okolo 45 ° C, ale vlhkosť vzduchu je takmer 100%. Kúpeľ je vytváraná parným generátorom, ktorý sa nachádza mimo sauny. Para je do sauny privádzaná pomocou parovodu, ktorý ústi vo vnútri sauny.

Infrasauna

Interiér infrasauny je drevený a na stenách sú umiestnené žiariče. Žiariče produkujú dlhovlnné infračervené žiarenie, ktoré preniká do telových tkanív až do hĺbky 4 centimetre. V infrasaune sa teplota pohybuje medzi 45 - 60 ° C.