„Sauna je pôvodné fínske slovo označujúce malú stavbu alebo miestnosť, ktorá sa po vykúrení používa ako ohrievareň pri saunovaní. Vnútro sauny je dobre izolované od okolia, vykladané drevom, ktoré pôsobí dobre na psychiku človeka. Primitívna sauna môže fungovať bez použitia saunovej pece. Základom je opäť dobre izolovaná stavba, ktorá je ale vyhrievaná kameňmi, rozžhavenými vonku v otvorenom ohni. To je pravdepodobne i pôvodný princíp vykurovania sauny.“

(Zdroj: Wikipedia)

Sauna je odpradávna symbolom odpočinku, relaxácie a zdravia. To, čo poskytuje, sú v dnešnej dobe mimoriadne cenné devízy. Možno  že by sa i vám páčila predstava potiť sa vo vlastnej saune.

 

Pred realizáciou vašej sauny vám vrelo odporúčame pozrieť si televizny dokument o fínskej saune, ktorý bol odvysielaný na ČT s veľkým úspechom. Z dokumentu je zrejmé, že do fínskej sauny nepatrí žiadna iná pec než saunová pec HARVIA.

Televizný dokument o fínskej saune

 

Ako funguje sauna

Nad podlahou sa nachádza studený vzduch, ktorý vytláča teplý vzduch k stropu. Človek znáša vysoké teploty vzduchu v saune i po dlhšiu dobu (5 – 10 min. i viac). To, že sa telo ani pri teplotách okolo 100°C neuvarí, je dané predovšetkým extrémnym suchom v saune. Pot sa môže prudko odparovať, a tak ochladzuje pokožku na teplotu okolo 41°C.

 

Tento proces má predevšetkým vplyv na činnosť srdca (upokojuje sa), na ústup rôznych bolestí v kĺboch či svaloch, na tlmenie kŕčov zažívacích orgánov a na funkciu stien mozgových ciev, čím sa veľakrát podarí odstrániť migrénové bolesti hlavy. Preto sa tiež po saune dobre spí. Pobyt v potiacej miestnosti vedie k silnému okysličeniu tela a podporuje tvorbu protilátok.

 

Existujú tri druhy rodinných sáun: kabína, saunový domček alebo vstavaná sauna.

 

Kabíny

Ide o cenovo celkom dobre dostupné sauny vybavené kompletným obkladom z dreva (napr. smreku dovážaného zo severských krajín) v zvislom uložení s výškou 2,10 m. Šírka a hĺbka potom závisí od priestoru, ktorý je k výstavbe k dispozícii. Kabínu je možné postaviť nielen v rodinom dome, ale tiež napr. v panelovom byte 2+1. Výrobcovia dodávajú k drevenej kostre v štandardnej ponuke tepelnú izoláciu s parotesnou zábranou, svetlo s krytom, dvere, lavice s chrbtovými opierkami, podlahový rošt, kryty topného telesa a kryt svetla.

 

 

Saunové domčeky

Táto sauna má podobu zrubového domčeka, napr. veľkosti klasického domčeka na náradie. Zvonku je domček vyrobený zo smrekových trámov, vnútri je drevená podlaha, súčasťou je tiež smreková strecha, terasa a príslušenstvo je rovnaké ako pri kabínach.

 

 

Vstavané sauny

Vyrábajú sa na mieru (rovnako ako napr. vstavané skrine) a tento druh sa hodí do menšieho bytu s atypickým výklenkom alebo malého voľného kútu vo vašem obydlí. Výška, šírka a hĺbka sú prispôsobiteľné, rovnako aj počet, veľkosť a rozloženie lavíc a typ interiéru. Príslušenstvo je rovnaké ako u kabín. Môžete si od nás nechať naceniť atypickú saunu v chytrom dopytovom formulári.

 

 

Chcete vedieť viac?

Ďalšie zaujímavosti sa dozviete v poradni

Zavřít
Loading...