Počet položiek: 0 ks
Celková cena: 0 EUR
Covid-19? PREDAJ neprerušený! Predajňa pre maloobchod uzavretá, ďalšie informácie o službách a prípadných obmedzeniach predaja na pobočke nájdete TU.

Ako správne vybrať

Ako správne vybrať

Zorientovať sa na súčasnom trhu so saunami, kachľami alebo i drevom môže byť zložité. Existuje nespočetné množstvo variantov a kombinácií, každý rok navyše pribúdajú zaujímavé novinky. Preto sme pre vás prichystali odpovede na tie najbežnejšie otázky, ktoré by vám mohli pri výbere vašej sauny pomôcť. Ak stále budete mať nejaké pochybnosti, neváhajte nás kontaktovať na e-mailu info@finskasauna.sk alebo telefónnom čísle 220 812 523. 

Fínska sauna alebo infrasauna?

K tejto otázke sme pripravili samostatný článok

Saunové kachle na drevo alebo elektrické?

K tejto otázke sme pripravili samostatný článok

Aké je vhodné drevo do sauny?

Pri výbere dreva pre obklad sáun treba zvoliť také druhy, ktoré nevysychajú. Preto nie sú vhodné borovice a iné dreviny obsahujúci živicu. Pri vysokých teplotách, ktoré bývajú hlavne pri strope sauny, hrozí, že zo stropu začne kvapkať smola. To je nebezpečné, pretože hrozí popáleniny. Rovnako je nevhodné drevo ošetrené impregnáciou alebo náterom. V teple sa chemické látky uvoľňujú a mohli by podráždiť pokožku alebo dokonca poleptať dýchacie cesty či pokožku. Pre dlhšiu životnosť je možné drevo konzervovať tzv. Termoúpravou. Drevo v saune by malo byť ošetrované pravidelne parafínovým olejom.

Škandinávska borovica alebo smrek, ktoré rastú pomaly v tvrdých podmienkach, sú ideálne. Navyše krásne vonia. Niektorí českí výrobcovia používajú na obklad a stropy topoľové drevo, ktoré neobsahuje živicu a dobre prijíma vodu. Rovnaké drevo možno použiť aj na výrobu lavíc a roštov. Fínski výrobcovia ho však nemajú radi, tvrdia, že v teple nevonia. Vo Fínsku najčastejšie používajú škandinávsky smrek či jelšové drevo.

Dôležitá je tiež pevnosť dreva. Preto je v obľube práve drevo zo škandinávskeho smreku, a to zo stromov starých aj 120 až 150 rokov, ktoré má dostatočnú pevnosť. Na vnútorné zariadenie - lavice a rošty - možno použiť drevo Abachi, pochádzajúce z tropickej Afriky. Tento materiál nevedie ani nepohlcuje teplo.

Ako by mala byť sauna veľká?

Odborníci odporúčajú pre jednu osobu v saune minimálne 1,4 kubického metra, pričom aspoň jeden "vodorovný" rozmer by mal mať približne dva metre. Človek si tak môže v saune dopriať odpočinok v ľahu. V saune nie je všade rovnaká teplota, pri nohách býva teplota výrazne nižšia ako okolo bokov a pásu, asi 65 ° C, ale hlava býva v miestach, kde teplota dosahuje až 100 ° C (záleží samozrejme na tom, na akú teplotu chceme saunu vykurovať. vo Fínsku dosahuje teplota v saune maximálne 85 ° C, preto v nej ľudia častejšie sedia.) Pretože naše termoregulačné centrum je v zátylku, môžeme mať pocit dostatočného prehriatia predčasne, pretože prehriatie sa v takom prípade týka len hlavy.

Sauna môže mať tvar napríklad aj trojuholníka, len musíme dbať na to, aby v kúte naproti kachliam fungoval prirodzený odvod vzduchu.

Aké kamene môžem použiť do saunových kachlí a ako sa o ne mám starať?

Do saunových kachlí je najlepšie použiť kamene, ktoré sú na to určené. Používa sa najčastejšie olivín. Kamene, u ktorých nepoznáte minerálne zloženie, môžu uvoľňovať látky, ktoré negatívne pôsobia na váš organizmus.

Väčší kamene skladajte na voľno medzi vykurovacie telesá a na ne dávajte menšie. Medzi kameňmi musí byť dostatočný priestor pre prúdenie vzduchu, aby mohla kachle správne kúriť. Kamene môžete polievať vodou v okamihu, keď sauna dosiahla svoju prevádzkovú teplotu. Intenzita polievania záleží na množstve kameňov. Čím viac kameňov, tým častejšie ich môžete polievať.

Kamene nie je nutné meniť. Len je potrebné ich približne raz do roka preskládat, odstrániť malé kamene či úlomky a poprípade ich doplniť.

Aké svetlo by malo byť v saune?

Svetlo by malo byť spravidla biele, tlmené. V posledných rokoch sa objavuje trend používať farebné svetlá. Intenzita osvetlenia sauny by nemala prekročiť 40 luxov.

Nevzniká v priestore príliš vysoká vlhkosť?

Panely sauny sú sendvičového typu, obsahujú parotesnú zábranu a izolačnú vrstvu - minerálnu vatu, čo zabraňuje úniku tepla aj vlhkosti do okolitých priestorov. Nie sú potrebné odvlhčovače a iné technológie. Vlhkosť, ktorá vzniká pri saunovaní, nie je nijako vysoká. Po každom saunovaní odporúčame nechať otvorené dvere sauny a miestnosť vyvetrať napr. oknom.

Aké sú druhy infražiaričov a aký je medzi nimi rozdiel?

Keramické ohrievače - keramické žiariče majú povrchovou teplotou 250 - 300 ° C. Žiariče sú preto chránené ochrannou mrežou. Ich štart je pre dosiahnutie maximálnej požadovanej teploty v infrasaune (60 ° C) veľmi rýchly. Nie je preto potrebné veľkého počtu žiaričov. Nevýhodou môže byť väčšia spotreba elektrickej energie, vždy však záleží na konkrétnom type infrasauny. Obstarávacie náklady týchto ohrievačov sú nižšie a životnosť je 8000 prevádzkových hodín. Teda pri bežnej prevádzke (saunovanie 3x týždenne 45 min) vydrží až 60 rokov.

Svetelné keramické ohrievače - Svetelné keramické piecky (Red Light) majú povrchovú teplotu 300 - 500 ° C a sú chránené špeciálnou ochrannou mriežkou. Vďaka novej technológii týchto ohrievačov je požadovanej teploty 60 ° C vo vnútri infrasauny dosiahnuté najrýchlejšie zo všetkých troch nami ponúkaných typov. Sú tvorené trubicami z kremičitého skla, ktoré okrem intenzívneho sálavého tepla, vyžarujú tiež viditeľné svetlo, ktoré umocňuje ich blahodarné terapeutické účinky. Štandardná životnosť je 60 rokov pri bežnom domácom používaní, tzn. až 8 000 prevádzkových hodín.

Karbónové ohrievače - Karbónové žiariče sú tvorené tenkými karbónovými pásmi, ktoré vyvinú povrchovú teplotu 70 - 170 ° C. Karbónové žiariče tak dosiahnu maximálne teploty vo vnútri infrasauny (55 ° C) pomalšie, naproti tomu majú dlhšiu životnosť. Ich výroba je drahšia a teda aj obstarávacie náklady sú vyššie. Distribúcia infračervených lúčov je však u týchto ohrievačov najrovnomernejšie a efektívnejšie. Životnosť karbónového žiariča je 12 000 prevádzkových hodín. Teda pri bežnej prevádzke (saunovanie 3x týždenne, 45 min) vydrží až 90 rokov.