Odborník radí: Ako najlepšie vybrať domácu saunu?

 

 

 

 

Vo fínskej saune sú extrémne podmienky a výzva pre vaše telo, infrasauna je viac relaxujúca s teplotami okolo 50 °C, v parnej saune si zase užijete 100% vlhkosť vzduchu. Pri výbere domácej sauny do bytu či domu tak záleží hlavne na tom, čo od saunovania očakávate.

 

Náš odborník Zdeněk Kolář opisuje rozdiely medzi jednotlivými typmi sáun a odporúča, podľa čoho saunu vyberať.

Fínske sauny: klasické saunovanie vo veľkom teple a suchu

 

Fínska sauna je „klasika“ a voľba väčšiny zákazníkov. V saunovej kabíne je veľmi horúco (60–105 °C) a zároveň suchý vzduch s vlhkosťou okolo 5 %. Preto by ste vnútri sauny nemali tráviť príliš veľa času, odporúčame asi 15 minút. Potom si odpočiňte a schlaďte sa napríklad v bazéniku so studenou vodou.

 

Fínske sauny sa hodia do bytu i do rodinného domu. „Pri menších fínskych saunách do bytu odporúčam elektrickú pec, ktorá je lacná a nenáročná na údržbu. Nemá síce takú výhrevnosť, ale to pri interiérových a menších saunách ani veľmi nevadí,“ hovorí Kolář. Naopak do vonkajších fínskych sáun na záhrade odporúča klasickú pec na drevo, ktorá má omnoho vyššiu výhrevnosť, takže zvládne rýchlo vyhriať i premrznutú saunu, praská a vonia v nej drevo a vytvára intímnejšiu atmosféru.

 

Nezabudnite, že takmer všetky pece, ktoré v sebe majú saunové kamene, môžete polievať vodou – rozhodne to platí pre všetky pece pôvodom z Fínska. Polievaním pece zvýšite vlhkosť vzduchu v saune a pocitovo vám bude viac teplo – budete sa viac potiť. Kombinácia nižšej teploty a častého polievania je veľmi obľúbená práve vo Fínsku, pretože vyhriať saunu potom stojí menej energie a vďaka vlhkosti je prostredie v saune príjemnejšie pre pokožku, vlasy i dýchanie.

 

To ocenia alergici, ktorí horúci a suchý vzduch ťažko znášajú. Do vody, ktorou polievate pec, navyše môžete pridať i arómy. Napríklad eukalyptus či mäta uľahčujú dýchanie, ukľudňujú podráždené sliznice a majú protizápalové účinky.

 

Pre životnosť sauny je kľúčová taktiež voľba obkladovej dreviny. Pre menšie fínske sauny do bytu odporúča Kolář skôr svetlejšie drevo, napríklad severský smrek alebo osiku. „Smrek je lacnejší, vystupujú z neho suky a zásmolky a po zahriatí krásne vonia. Počítajte ale s väčšími nárokmi na údržbu. Osika je tvrdšia, suky a zásmolky nemá, nevonia toľko, ale zase viac vydrží a nevyžaduje údržbu,“ vysvetľuje..

 

Do rozmerovo väčších sáun do domu alebo na záhradu už si môžete dovoliť i tmavšiu drevinu v úprave ThermoWood.

 

Prečítajte si viac o výbere dreva do sauny >>

Infrasauny: stvorené na regeneráciu svalov a kĺbov

 

V infrasaune nie je žiadna pec, ale špeciálne žiariče, ktoré produkujú infračervené svetlo. To následne preniká hlboko do vašich svalov alebo kĺbov a pomáha tak uvoľniť svalové napätie a prispieva k regenerácii.

 

Vďaka tomu v infrakabíne nie je ani zďaleka také teplo ako vo fínskej saune – najčastejšie okolo 50 °C. Teplo zo žiaričov totiž neohrieva toľko vzduch, ale primárne vašu pokožku. I pri relatívne nízkej teplote sa tak intenzívne potíte.

 

V infrakabíne vďaka nižšej teplote môžete stráviť viac času, jedna procedúra obvykle zaberie 30–40 minút. Aby ste sa v saune nenudili, vezmite si dovnútra knihu, ozvučte kabínu saunovou hudobnou aparatúrou, alebo osvetlite farebnou saunovou terapiou.

 

„Pri infrasaunách je najdôležitejší typ infražiaričov. Najlacnejšie sú ploché karbónové žiariče, ktoré sa relatívne dlho zohrievajú a majú užšie spektrum žiarenia, takže neprechádzajú tak hlboko do kože. Naopak, pokročilejšie trubicové žiariče s kompletným spektrom infračerveného žiarenia vás prehrejú výrazne rýchlejšie a vy sa tak začnete ihneď potiť,“ radí Kolář.

 

Pokročilejšie žiariče majú ešte jednu výhodu – obvykle sú odolné proti vlhkosti, takže ich môžete využiť i do kombinovaných sáun, kedy si v jednej kabíne urobíte fínsku a infrasaunu zároveň.

 

Infrasauny sú ideálne hlavne do bytu alebo menšieho domu, infra mini-sauna do bytu môže mať kľudne len pár metrov štvorcových. Pre obloženie menšej kabíny vždy voľte svetlú drevinu, napríklad vyššie zmienený smrek či osiku, prípadne luxusnejší céder.

Parné sauny: zážitok ako v antickom Ríme

 

Parné sauny sú špecifické svojou nižšou teplotou (najčastejšie 40–50 °C) a vysokou vlhkosťou vzduchu až 100 %. Vďaka tomu je v saune pocitovo veľké teplo, budete sa veľmi potiť, ale zároveň ľahko dýchať. Niet divu, že parné kúpele si dopriavali už starovekí Rimania.

 

Zdrojom pary v saune je parný generátor, ktorý si kľudne predstavte ako rýchlovarnú konvicu. Pre lepší zážitok zo saunovania môžete do výstupu pary z generátora pridať arómu, aby para voňala podľa vašich predstáv a ešte viac uľahčila dýchanie.

 

Kvalita parných generátorov sa opäť líši podľa ceny a výrobcu, pri základných modeloch musíte napríklad ručne vypúšťať vodu, zatiaľ čo pokročilejšie typy majú automatický vypúšťací ventil. Lepšie generátory sú tiež menej náročné na údržbu a umožňujú ľahší prístup ku špirálam, vymeniteľným dielom či nahromadenému vodnému kameňu.

 

Kvôli vysokej vlhkosti je parná sauna konštrukčne najnáročnejšia, dodávateľ musí dokonale vyriešiť hydroizoláciu, parozábranu i osvetlenie. Keďže horúca para dokáže preniknúť do bežných stavebných materiálov, kabína sa neobkladá drevom, ale najčastejšie keramickou mozaikou alebo dlažbou.

 

„Pretože je kabína vyhrievaná len parou, ktorá na chladnejšom povrchu kondenzuje a chladne, môžu byť občas sedadlá a dlažba pocitovo studené. Z tohto dôvodu náročným zákazníkom odporúčam, aby dlažbu osadili podlahovým kúrením, vykurovaciu rohož môžete nainštalovať i do sedadiel. Zážitok zo saunovania je potom príjemnejší,“ odporúča Kolář.

Na výber máte i kombinácie

 

Každá sauna má svoje špecifiká a pokiaľ by ste sa nemohli rozhodnúť pre jeden typ, je možné zvoliť kombinovanú saunu. Najčastejšie sa kombinuje fínska sauna s infražiaričom alebo fínska sauna s výparníkom.

 

Myslite ale vždy na to, že súčet vlhkosti a teploty môže byť maximálne 140 bodov, takže napríklad limitom fínskej sauny s výparníkom je teplota 80 °C a vlhkosť vzduchu 60 %.

 

„Výber je samozrejme na vás, ale pokiaľ chcete zažiť to pravé fínske saunovanie, odporúčam si zadovážiť klasickú fínsku saunu s pecou na drevo obloženou severským smrekom. Kabína sa rýchlo vyhreje, vnútri nádherne vonia drevo a plamene v peci tancujú na stenách sauny tak, že sa vám ani nebude chcieť von,“ zakončuje Kolář.

 

Chcete vedieť viac?

Ďalšie zaujímavosti sa dozviete v poradni

Zavřít
Loading...