Aké doplnky by vám v saune rozhodne nemali chýbať?

 

 

 

 

 

Saunovanie má pozitívny vplyv na naše zdravie, ale taktiež na psychiku. Spríjemnite si pobyt v saune špeciálnymi doplnkami do sauny, ktoré zvýšia váš komfort a vďaka ktorým si celý zážitok užijete na maximum. Aké vychytávky by vašej pozornosti určite nemali uniknúť?

 

Správna teplota je základ

 

Teplomery a vlhkomery, vedrá s naberačkami a presýpacie hodiny sú nevyhnutnou súčasťou každej sauny. Teplomer a vlhkomer spoľahlivo zmerajú teplotu v saune – pre saunovanie je odporúčaná nižšia teplota a vyššia relatívna vlhkosť. To docielite pravidelným polievaním saunových kameňov. Na tieto účely sa vám bude skvele hodiť hliníkové, biokompozitné, oceľové alebo drevené vedro Harvia a naberačka. Parný náraz, ktorý docielite polievaním, totiž pocitovo síce zvýši teplotu, ale tiež vlhkosť. A vy tak nebudete vdychovať suchý, rozhorúčený vzduch.

 

Pri vysokej teplote by ste naopak mali dobu saunovania skrátiť. A v prípade, že teplota v saune už presahuje 80 ºC, nemali by ste pec už ani polievať vodou – mohli by ste sa totiž popáliť. Správnu frekvenciu polievania určíte práve pomocou vlhkomeru.

 

Pri saunovaní na čas zabudnite, ale…

 

Hoci je saunovanie zdravé a telu prospieva, je počas neho potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel a čas strávený v saune rozdeľovať na jednotlivé cykly po pätnástich minutách. Je preto dobré čas merať presýpacími hodinami, ktoré sa najčastejšie vyrábajú z dreva alebo zo skla. Hodiny sú navrhnuté špeciálne pre interiérové sauny, a preto vydržia i vysoké teploty. Dajte však pozor na to, aby nepremrzli.

 

Doprajte si zaslúžený komfort

 

Pohodlie v saune zvýši podhlavník, ktorý využijete pri ležaní, a špeciálne saunové textílie, ktoré sú odolné voči vysokým teplotám, dobre sajú, ale zároveň rýchlo schnú. Existuje naozaj mnoho druhov textilu do sauny. Podsedáky, kilty či osušky a ručníky efektívne zabránia tomu, aby pot vsiakol do lavičiek a župan vás zase ochráni pred prechladnutím.

 

Skvelými vychytávkami sú saunové rukavice, ale tiež plstené, vlnené či ľanové klobúky či čiapky do sauny, ktoré chránia hlavu i citlivé vlasy pred intenzívnym teplom. V hornej časti sauny je totiž teplota vyššia, a preto sa oproti iným častiam tela hlava prehreje rýchlejšie. Naša hlava je ale na teplo tiež citlivejšia, a preto je naozaj dobré ju pred extrémnymi podmienkami chrániť.

 

Vyskúšať ovšem môžete tiež aromaterapiu. Do odparovača či difuzéra vložíte aromatickú esenciu, ktorá nielenže krásne vonia, ale tiež pozitívne pôsobí na naše zdravie. V ponuke máme napríklad kvalitné arómy od fínskych či nemeckých dodávateľov, ktoré sú určené špeciálne pre sauny. Nezabudnite však, že väčšina aróm sú koncentrované esencie, a preto ich nikdy samostatne nelejte na saunovú pec. Vo fínskej saune sa väčšinou kvapkajú do odparovacej misky alebo vedra s vodou, ktorou sa potom polievajú kamene.

V saune sa starajte o svoju myseľ i telo

Skvelým doplnkom je taktiež himalájska soľ do sauny, ktorá je prirodzene obohatená o minerály a neobsahuje žiadne chemické prímesy. Soľ môžete natrieť buď priamo na pokožku ako peeling, alebo ju napríklad inhalovať prostredníctvom generátora soľnej hmloviny, aby sa lepšie dostala do vášho dýchacieho ústrojenstva a prenikla až do pľúcnych alveol.

 

Dokonalý relax docielite tiež starostlivosťou o pokožku, ktorá tak bude vláčnejšia a prístupnejšia vyživujúcim kozmetickým prípravkom. Vyskúšať môžete napríklad med, ktorý sa nanáša priamo v saune, alebo peelingové soli, ktoré vaše telo zbavia odumretých kožných buniek a pokožku zjemnia. Po saunovaní nezabudnite použiť špeciálny sprchový gél, šampón, ale tiež pleťový a telový balzam.

 

Uvoľnené svaly môžete taktiež  ľahko namasírovať pomocou rozohriatych masážnych kameňov, masážnych olejov či špeciálnych rukavíc. Medzi Fínmi je dokonca obľúbené aj jemné šľahanie saunovou metlou, ktoré má rozprúdiť krv. Metličky sa po namočení do vody dajú použiť opakovane.

Hudba navodí dokonalú atmosféru

 

K dokonalému relaxu už chýba len hudba. Zadovážiť si preto môžete špeciálne ozvučenie do sauny s odolnými reproduktormi, ktoré sú vodoodolné a bez problému zvládnu teploty do 80 °C. A aby ste hudbu lepšie počuli, skúste reproduktory umiestniť najlepšie pod spodné lavice alebo na bočné steny sauny. Prehrávač navyše môžete pohodlne nastavovať pomocou káblového ovládača, a to priamo z pohodlia sauny, alebo napríklad cez Bluetooth z vášho telefónu. Niektoré systémy dokonca umožňujú ovládať hudbu a zároveň osvetlenie. Perfektnú atmosféru tak môžete vykúzliť doslova jedným klikom.

Nezabudnite na doplnky z dreva

 

Nesmieme samozrejme zabudnúť ani na drevené doplnky do sauny, ako sú stoličky, rohože a podlahové rošty, opierky, tienidlá, vešiaky či rôzne typy ceduliek a špeciálnych držiakov.

 

Chcete poradiť s výberom doplnkov do sauny, alebo sa fínsku saunu na mieru len chystáte zadovážiť? Ozvite sa nám, alebo sa zastavte v jednom z našich showroomov v Brne, Prahe alebo Českých Budějoviciach. Radi vám pomôžeme.

Chcete vedieť viac?

Ďalšie zaujímavosti sa dozviete v poradni

Zavřít
Loading...