5 dôvodov, prečo chodiť do sauny aj cez leto

 

 

Ako veľmi sa v zime tešíme na leto, až sa konečne pekne vyhrejeme, rovnako tak sa v lete túžime pred nemilosrdnou a dotieravou horúčavou schovať – napríklad aj skokom po hlave do suda naplneného ľadom. Keby ste ale v lete prestali využívať saunu, bola by to chyba.

 

„Neúprosné slnko páli, že sa to nedá dlho vydržať… Prečo chodiť ešte do horúcej sauny?“

 

Pretože inak by sme mohli prísť o exkluzívny balíček výhod, ktoré nám sauna prináša. Poďme sa spoločne pozrieť na 5 z nich.

1.

Pocitové znášanie teplotných rozdielov

 

Budova, strom a čokoľvek, čo vrhá vyslobodzujúci tieň, sa stáva posvätným. Kvôli úmorným horúčavám sme malátni, mávame málo energie a mnohí v horúcom lete dokonca nemajú vôbec žiadnu chuť k akejkoľvek aktivite. Vďaka tomu, že saunovanie pomôže vášmu telu lepšie odolávať horúčave, sa budete cítiť sviežejšie a nebudete strácať toľko energie.

 

2.

Vitalita a imunita

 

Pravidelná regenerácia pohybového aparátu sa pozitívne prejaví na vašej vitalite a pohyb pre vás bude v lete oveľa jednoduchší. Svaly budú uvoľnenejšie, vyjsť schody vám nedá toľko zabrať. Navyše budete lepšie znášať prechody do priestorov s klimatizáciou a naopak a predídete tak napríklad letnej angíne. Uvoľnenie a zrelaxovanie saunou ľahšie zaspíte a to je pre mnoho ľudí obzvlášť v dusnom letnom počasí vyslobodením.

 

3.

Odolnejšia koža a menej potenia

 

V posledných rokoch sú letné horúčavy obzvlášť úmorné. Vďaka tomu, že vaše telo bude vďaka saune zvyknutej na veľké zmeny teplôt, váš organizmus sa zvládne lepšie prispôsobovať a nebude reagovať tak citlivo. Koža sa vďaka pravidelným návštevám sauny rýchlejšie regeneruje, je lepšie hydratovaná a pevnejšia a stáva sa odolnejšou aj voči spáleniu.

 

Hovoríte si, že už tak je dosť veľké teplo a potíte sa tak veľmi, že stačí prejsť okolo záhradky a už ju nemusíte ani zalievať, takže chodiť sa potiť ešte do sauny vám pripadá úplne zbytočné. Naopak. Choďte v lete do sauny a telo bude lepšie automaticky regulovať teplotu, takže sa už nebudete nadmerne potiť.

 

Stačí len zadať dopyt a my vás kontaktujeme

Sauna na mieru môže byť vaša

Chcem saunu od vás
4.

Podporíte správne hormóny

 

Vďaka saunovaniu podporujete zdravie a uchovávate svoju krásu vďaka rastovému hormónu. Ten sa objavuje vo vašom tele v oveľa väčšej miere, keď jeho produkciu podporíte napríklad cvičením alebo práve saunovaním. Môžete ho do tela dostať aj ako syntetický doplnok stravy, ako to robia napríklad kulturisti. Avšak keď budeme hovoriť o tých zdravých metódach, saunovanie je jedna z tých najúčinnejších na podporu prirodzeného vytvárania tohto blahodárneho hormónu. Stojí za regeneráciu buniek, formovanie svalovej hmoty a vďaka nemu sa cítite a vyzeráte mladšie.

 

Noradrenalín a prolaktín sú ďalšie hormóny, ktoré sa vďaka saune vyskytujú niekoľkonásobne viac. Sú to hormóny, ktoré stoja za pozornosťou, sústredením a rýchlejšou funkciou mozgu.

 

Endorfín, hormón šťastia, môže za to, že sa cítime uvoľnenejší, máme lepšiu náladu, cítime menej stresu a navyše tlmí bolesť. Ten sa pri návšteve vyhriatej sauny uvoľňuje do tela a vďaka tomu z nás opadáva ťarcha všedných starostí.

 

Pozitívny vplyv sauny na tieto hormóny je neprehliadnuteľný. Tento benefit, ktorý nám sauna prináša, je skutočne obrovský a preto je veľmi žiaduce v saunovaní pokračovať aj cez leto.

 

5.

Pravidelnosť prináša výsledky

 

Pokiaľ napríklad športujete, je vám jasné, že keď začnete dlhodobo vynechávať tréningy, výsledkom budú horšie výkony. Rovnaké je to aj so saunovaním. 99% fínskeho obyvateľstva sa saunuje pravidelne. Možno aj to je dôvodom, prečo sa v priemere dožívajú dlhšieho veku ako Česi. Stačí pripomenúť, ako saunou posilňujete srdce, sval, ktorý treba tiež trénovať. Saunovať sa aj cez leto a neprerušiť tak pravidelnosť je kľúčové pre udržanie si výhod, ktoré saunovanie vášmu organizmu prináša, po celý rok. Navštevujte saunu aj cez leto, budete sa cítiť lepšie!

 

Chcete vedieť viac?

Ďalšie zaujímavosti sa dozviete v poradni

Zavřít
Loading...